MK 2: Prantsusmaa etapp tõi veele 3 Eesti paatkonda

Vahur Mäe, toimetaja   |   20. juuni 2014, 21:08

Foto: Fred Killing

Prantsusmaal, Alpide vahetus läheduses paiknev Aiguebelette’i järv võõrustab neil päevil maailmakarikasarja 2. etapiga rahvusvahelist sõudeeliiti. Kindlasti ei ole koha valikul vähetähtis fakt, et järgmise aasta maailmameistrivõistlused toimuvad just seal.

2014 World Rowing CupSavoia departemangus asuv maaliline järv on tippvõistlusi võõrustanud varemgi ning koht on eestlastele päris tuttav – 1997. aasta maailmameistrivõistlused sõideti just seal. Eesti koondis on nädalavahetuse vältaval etapil väljas 3 paatkonnaga.

Mõistagi on lipulaevaks peetav meeste paarisaeru neljapaat võistlustules kõrgeimate lootustega. Peale Euroopa meistrivõistluste 6. kohta viis treener Matti Killing sisse strateegilise muudatuse, millega aastaid eessõudjana leiba teeninud Kaspar Taimsoo vahetati välja noore viljandlase Kaur Kuslapiga. Taimsoo istub nüüdsest positsioonil number 2 ning sealt liikus Alla Raja staažikaima mehena roolijalaga kohale nr 1.  Ainsana jäi samale kohale Sten-Erik Anderson.

2014 MK2 M4x 1päev foto Fred Killing
Kaur Kuslapi debüüt eessõudjana Aiguebelette’il

Nii loodab Killing leida värskust ning nüansse, mis aitaksid rutiini murda. Samuti ei ole augusti lõpupäevil Amsterdamis startivate maailmameistrivõistluste eel hilja erinevaid lähenemisi katsetada.

MK-etapp kui 2015. aasta MM-i peaproov

Eelpool mainitud MM-paiga staatus on teinud Prantsusmaa MK-etapi omamoodi katselavaks. Nimelt testib võistluste korralduskomitee erinevaid stardimetoodikaid, sealhulgas tormioludega kohandatavat stsenaariumit, millega kõigile võrdsete tingimuste nimel antakse lähe eraldistardist.

„Tavapärane eraldistardi kasutamine on reeglistikus määratud üle 49 osaleja korral“, selgitab koondisega võistluspaigas viibiv sõudeliidu peasekretär Robert Väli.

Meie neljapaat osales täna aga vaid näidissõidus, milliseid üldjuhul sõidetakse kuni 7 võistkonnaga.  Konkurente on eestlastel aga 9.

„Selgi on oma loogika. Nimelt soovitakse rohkemate sõitudega pakkuda võistlejatele intensiivsemat koormust. Üldjuhul lõpeks lugu nii, et mõlemast eelsõidust läheks võitjad finaali, saades nii vaid kaks sõitu. Tänast neljapaatide esitlust peetakse aga eelsõitude eelseks näidissõiduks, kus loositakse rajad. Homme alles läheb tõeliseks võistluseks“, märkis Väli.

Eesti nelik osales teises sõidus, platseerudes ajaga 5.53,99 Hiina (5.48,13) ja Kanada (5.52,01) järel kolmandaks. Meile järgnesid Tsehhi 5.56,69ga ning Suurbritannia (6.49,97).

Laupäeval eesti aja järgi kell 10.35 startivas teises eelsõidus on Eesti kvarteti vastasteks Uus-Meremaa, Norra, Hiina ning Suurbritannia. Esimene sõit (10.30) toob veele Prantsusmaa, Poola, Saksamaa, Kanada ja Tsehhi. Finaalipääsme tagavad mõlemast sõidust 2 esimest.

Paarisaeru kahepaadil võistlevad Tõnu Endrekson ja Andrei Jämsä ning ühepaadisõudja Kaisa Pajusalu alustasid eraldistartidega.

Peale Euroopa meistrivõistlusi kohad vahetanud Endrekson ja Jämsä (Endrekson on nüüdsest eessõudja – V.M) loositi ühte stardiringi Serbia, Hiina, Ungari, Azerbaidžaani ning Suurbritanniaga. Üllatuslikult liikusid kõige paremini aserid Aleksandrov-Yotov, saades ajaks 6.15,97. Järgnesid britid Collins-Walton (6.16,93) ning seejärel eestlased 6.21,87.

2014 MK2 M2x 1päev foto Fred Killing
Endrekson ja Jämsä esimesel MK-päeval

Reeglid nägid ette, et 12 poolfinalisti sekka mahtusid vaid eraldistartide parimad ning lisaks Aserbaidžaanile olid nendeks Poola, Uus-Meremaa ja Norra.

Juba õhtul olid plaanis vahesõidud, kus selgitati ülejäänud poolfinalistid. Teises sõidus startinud Eesti paar tagas ajaga 6.37,46 argentiinlaste Rosso-Suarezi ees (6.37,88) võidu ning mõlemad sõuavad nüüd laupäevases poolfinaalis stardiajaga kell 15.45. Loos andis vastasteks Saksamaa, Austraalia, Uus-Meremaa, Norra ja Tsehhi.

Paatkonna kogenuim sõudja, olümpiahõbe Tõnu Endrekson oli etteastega rahul ning arvas, et Jämsäga kohtade vahetamine on mõjunud positiivselt. „Üle pika aja saime end korralikult rakendada. Hakkame ehk end taas leidma, kuna distantsi teise poole sõudsime tugevalt tõusvas joones“, märkis viimasel 200 meetril tempo 42 tõmbeni minutis kruttinud Endrekson.

Kaisa Pajusalu oli oma eraldistardigrupis ajaga 7.54,54 kuues ning jätkas samal õhtupoolikul vahesõidus. Ka vahesõit ei andnud loodetut tulemust, sest kolme poolfinalisti hulka Pajusalul asja polnud. Sõidu võitis ajaga 8.05,96 hollandlanna Chantal Achterberg, kellele järgnesid Jeannine Gmelin 8.06,76ga ning rootslanna Anna Malvina Svennung 8.07,15ga.

Seega võistleb Pajusalu laupäeval kell 12.30 C finaalis (kohad 13-18), kuhu vastasteks tulevad Prantsusmaa, Argentiina, Zimbabwe, Bulgaaria ja USA atleedid.